۱۳۹۷/۷/۲۵

ایران در سهولت کسب‌و‎‌کار رتبه ۱۲۴ دنیا را دارد

پروژه‌ی سهولت کسب‌و‌کار در سال ۲۰۰۲ توسط بانک جهانی آغاز گردید. رسالت اصلی این پروژه بررسی وضعیت قوانین و مباحث اجرایی در حوزه‌ی کسب‌و‌کار است. به عبارت دیگر، شاخص سهولت کسب‌و‌کار، فضای موجود در کشور را جهت تأسیس و ادامه‌ی فعالیت یک کسب‌و‌کار نوپا مورد سنجش قرار می‌دهد. این شاخص در سال‌های اخیر به حذف مقررات دست‌و‌پاگیر برای شروع کسب‌و‌کار و افزایش کارآیی در حوزه سهولت اجرای قوانین کمک کرده است.

طبق گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۸، ایران با چهار پله سقوط نسبت به سال ۲۰۱۷ در شاخص سهولت کسب وکار، رتبه‌ی ۱۲۴ جهان را دارد. این گزارش همچنین نشان می‌دهد وضعیت ایران در فاصله از شاخص پیشرو[۱] بهبود پیدا کرده است. افت رتبه‌ی ایران نسبت به سال گذشته نشان دهنده‌ی پیشرفت قابل توجه بسیاری از کشورها در زمینه‌ی بهبود فضای کسب‌و‌کار است.

شاخص سهولت کسب‌و‌کار از ۱۰ زیرشاخص تشکیل شده است که این زیرشاخص‌ها، حوزه‌های مورد توجه در شاخص سهولت کسب‌و‌کار را نشان می‌دهند؛ شروع کسب‌و‌کار، شرایط و مقررات اخذ مجوز ساخت، دسترسی به برق، ثبت مالکیت، اخذ اعتبارات، حمایت از سرمایه‌گذاران خرد، سهولت پرداخت مالیات، تجارت فرامرزی، اجرای قراردادها و ورشکستگی و پرداخت دیون، این زیر شاخص‌ها را تشکیل می‌دهند.

با نگاهی گذرا به زیرشاخص‌های موجود در گزارش بانک جهانی، شاخص اخذ اعتبارات، در فاصله از شاخص پیشرو،  بهترین وضعیت ایران را نشان می‌دهد، که در آن جایگاه ایران به اندازه‌ی ۱۷ رتبه بهبود یافته است؛ این در حالی است که سایر زیرشاخص‌ها نشان‌دهنده‌ی عملکرد نامطلوب ایران است.

رتبه‌ی ایران در طی سالیان گذشته، همواره با تغییرات متناوبی روبرو بوده است، که این امر نشان از عدم توجه سیاست‌گذاران اقتصادی به امر سهولت کسب‌و‌کار در ایران دارد. جایگاه کنونی ایران، بدترین رتبه در سه سال اخیر است.

بر اساس رتبه‌بندی سال ۲۰۱۸، کشورهای نیوزیلند، سنگاپور و دانمارک رتبه‌های اول تا سوم دنیا را در شاخص سهولت کسب‌و‌کار به خود اختصاص داده‌اند. در میان ۲۰ کشور برتر در این شاخص، مقدونیه تنها کشور دارای درآمد متوسط به بالا، گرجستان تنها کشور دارای درآمد متوسط رو به پایین است و سایر کشورها، کشورهای با درآمد بالا و ثروتمند به شمار می‌روند.

در منطقه‌ی خاورمیانه و شمال آفریقا، که کشورهای مصر، لبنان، عراق، سوریه، یمن، امارات، ترکیه، بحرین و ایران را شامل می‌شود، امارات با رتبه‌ی ۲۱ در رتبه‌ی اول و یمن با رتبه ۱۸۶ در رتبه‌ی آخر منطقه قرار می‌گیرند.

جایگاه کشورهای منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا در شاخص سهولت کسب‌وکار

کشور رتبه در شاخص
امارات ۲۱
ترکیه ۶۰
بحرین ۶۶
مراکش ۶۹
قطر ۸۳
تونس ۸۸
عربستان ۹۲
کویت ۹۶
اردن ۱۰۳
فلسطین (کرانه باختری و غزه) ۱۱۴
ایران ۱۲۴
مصر ۱۲۸
لبنان ۱۳۳
پاکستان ۱۴۷
الجزایر ۱۶۶
عراق ۱۶۸
سوریه ۱۷۴
افغانستان ۱۸۳
لیبی ۱۸۵
یمن ۱۸۶

منبع: بانک جهانی/ اتاق بازرگانی


[۱] شاخص پیشرو، برخاسته از بهترین عملکرد کشورها در هر حوزه (زیر شاخص)، در شاخص سهولت کسب‌و‌کار، از سال ۲۰۰۵ تاکنون است.


برچسب‌ها: