۱۳۹۷/۶/۱۵

عراق بیش‌ترین گردشگر را در مشهد دارد

اخبار مربوط به گردشگری جنسی زائران عراقی در مشهد و تعداد خانه­‌مسافرهایی که در مشهد خدمات جنسی ارائه می­‌دهند، یکی از ترندهای خبری روزهای گذشته بوده است و موافقت­‌ها و مخالفت­های زیادی را در پی داشته است. اگرچه خبر اولیه، که در روزنامه شهروند مورخ یکشنبه ۴ شهریور منتشر شد، صرفاً به بیان نگرانی در مورد «مردان عراقی و حاشیه‌­های تجرد» پرداخت، اما بخش‌­هایی از آن به صورت اغراق‌­شده، حتی ابعاد سیاسی نیز به خود گرفت. اما نکته اینجاست که ادله کافی برای تأیید مدعای هر کدام از طرفین وجود ندارد.

با وجود اینکه آمار ورود گردشگران خارجی به مرزهای ایران توسط سازمان میراث فرهنگی منتشر شده است، اما تقریباً هیچ آمار دقیقی در مورد ملیت گردشگران خارجی در مشهد وجود ندارد. البته می‌­توان تأیید کرد که بیشترین میزان گردشگران خارجی عرب‌­زبان، و از کشور عراق بوده­‌اند.

دقیق­‌ترین آمار در این زمینه فقط به ما می­‌گوید که در سال ۹۶، یک میلیون و ۹۶۸ هزار گردشگر خارجی وارد حرم مطهر شده­‌اند. بخش عمده این زائران خارجی عرب زبان و به ترتیب از کشورهای عراق، بحرین، لبنان، سوریه، امارات متحده عربی، قطر، کویت، عربستان و عمان بوده‌اند. ظرف دو سال اخیر آمار ورود زائران عربستانی به مشهد کاهش بسیار چشمگیری داشته است. اما در مورد تعداد زائران عراقی­ و اینکه چه تعداد از آن­ها مجرد یا متأهل هستند، آمار دقیقی در دسترس نیست.

بر اساس آمار مدیریت زائران غیر ایرانی چهار کشور نخست که پارسال بیشترین آمار گردشگران غیرمسلمان ورودی را به حرم مطهر رضوی داشتند به ترتیب آلمان، اسپانیا، چین و فرانسه بوده اند. بقیه گردشگران از کشورهای آمریکا، بریتانیا، کانادا، سوئد، کره جنوبی، ژاپن، لهستان، ایتالیا، روسیه، مالزی، اندونزی، برزیل و مجارستان وارد حرم مطهر در مشهد شده‌اند.

طبق آمار در سال ۱۳۹۶، تعداد ۵ میلیون و ۱۱۳ هزار و ۵۲۴ گردشگر وارد مرزهای ایران شده‌­اند که ۲۶.۵% آن­‌ها، یعنی بیش از یک میلیون و سیصد هزار نفر، از کشور عراق بوده­‌اند.

 

*آمارهای جمع‌آوری شده در این مطلب توسط تیم کیوآنالتیکز و از درگاه سازمان میراث فرهنگی جمع آوری شده است.


برچسب‌ها:

|