۱۳۹۸/۲/۲۹

کاهش زباله در تهران پس از گرانی‌ها

در تهران روزانه هشت هزار و ۴۰۰ تُن زباله تولید می‌شود. همچنین روزانه ۴۰۰ متر مکعب شیرابه در مرکز دفع نهایی زباله‌ها واقع در مجتمع پردازش و دفع آرادکوه تولید می‌شود که به عنوان یکی از اثرات مخرب زیست‌محیطی، موجب افزایش هزینه‌های مدیریت شهری در زمینه‌های جمع‌آوری، جابه‌جایی و انتقال زباله می‌شود. علت ایجاد این شیرابه‌ها عدم تفکیک پسماند در مبدأ و آب‌گیری زباله در بدو تولید است.

رضا عبدلی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهر تهران، خبر از کاهش تولید زباله در تهران داده است. به گفته‌ی او میانگین تولید پسماند در ۹ ماهه پایانی سال ۱۳۹۷ حدود هزار تن کاهش یافته است. عبدلی این امر را ناشی از بالا رفتن قیمت ارز و افزایش قیمت کالاها می‌داند که سبب شده شهروندان سنجیده‌تر و به اندازه نیاز خرید کرده و ضمناً در مصرف نیز تا حد امکان کالا را استفاده کنند.

چندی پیش شهردار تهران با اشاره به تولید حدود ۹ هزار تن زباله‌ی روزانه در شهر تهران و همچنین تولید ۴۵ هزار تن نخاله در این شهر، اعلام کرده بود این زباله‌ها به جنوبی‌ترین منطقه تهران یعنی آرادکوه منتقل می‌شود و نخاله‌ها نیز به سمت آبعلی حمل می‌شود. طبق تخمین‌های کارشناسی در شهر تهران روزانه حدود یک میلیارد و اندی تومان پول شهروندان برای جمع‌آوری زباله هزینه می‌شود که بسیار زیاد است و می‌توان آن را با بستر‌سازی‌های مناسب توسط دستگاه‌های متولی به حداقل کاهش داد و به جای آن به ارتقای زندگی و زیست شهری کمک کرد.

سوال اساسی در این مورد این است که چرا پس از دو دهه هنوز شهرداری و متولیان امر نتوانسته‌اند زمینه‌ی کاهش تولید و تفکیک پسماند‌ها را فراهم کنند و به جای درآمدزایی از این طلای کثیف، هزینه‌های زیادی به شهر و شهروندان تحمیل می‌کنند؟


منبع: روزنامه جوان


برچسب‌ها:

|