۱۳۹۸/۱/۲۷

ایران رتبه ۶۵ در شاخص نوآوری سال ۲۰۱۸

شاخص نوآوری جهانی یک ابزار دقیق کمی است که به تصمیم گیرندگان جهانی کمک می‌کند تا درک بهتری از چگونگی ایجاد فعالیت نوآورانه برای بهبود و تسریع توسعه اقتصادی و انسانی، پیدا کنند. این شاخص ۱۲۵ کشور جهان را بر اساس ۸۰ مؤلفه دسته‌بندی می‌کند. این مؤلفه‌ها از میزان بایگانی مالکیت فکری تا ساخت اپلیکیشن‌های موبایل، هزینه‌های تحصیلات و نشریات عملی و تکنولوژیکی را در‌برمی‌گیرد. زمینه سنجش این شاخص در سال ۲۰۱۸ نوآوری در حوزه انرژی بوده است. نوآوری برای حل معادله انرژی-محیط زیست ضرورتی آشکار دارد اما چنین نوآوری‌هایی نمی‌تواند صرفاً تکنولوژیک باشد. مدل‌های اقتصادی و تجاری جدیدی از جمله تلاش‌هایی برای ارتقای شهرهای هوشمند، راه‌کارهای حمل و نقل بر اساس وسایل نقلیه مشترک، و شهروندان جهانی با اطلاعات دقیق‌تری درباره تأثیرات سیاست‌گذاری‌های مختلف در حوزه انرژی، برای حل این معادله مورد نیاز است. همچنین راه‌حل‌های چالش‌های انرژی جهان، باید با نیازهای محلی نیز متناسب باشد؛ باعث بروز اختلافات نشده و نابرابری‌ها را کاهش دهد.

 

در آمریکای شمالی در شاخص سال ۲۰۱۸ دو کشور در بین ۲۰ کشور برتر در حوزه نوآوری را به خود اختصاص داده است. در این سال ایالات متحده در رتبه ششم قرار گرفته است که دو رتبه پایین تر از سال گذشته است؛ تغییری که نسبتاً به خاطر تغییر مدل‌های شاخص به وجود آمده است. با این حال ایالات متحده به طور قطع یکی از بزرگترین کشورها چه در میزان ورودی و چه در خروجی نوآوری‌های کلیدی جهان است و بعد از چین بیشترین تعداد محققین، ثبت اختراع و نشریات علمی و تکنولوژیک را به خود اختصاص داده است. همچنین برای سومین سال متوالی در حوزه کیفیت دانشگاه‌ها با توجه به امتیاز برتر دانشگاه‌های MIT، استنفورد، و هاروارد در رتبه بهتری نسبت به بریتانیا قرار‌گرفته است. کانادا نیز بیشتر به واسطه مزایای راحتی شروع کسب و کار در رتبه ۱۸ قرار گرفته است.

اروپا: یازده کشور از بیست کشور برتر شامل سه کشور اول یعنی سوییس، هلند و سوئد در این قاره قرار دارند. سوییس برای هشتمین سال متوالی در رتبه اول این شاخص قرار گرفته است. در حوزه ثبت اختراع و شاخص‌های مربوط به IP در رتبه اول و در حوزه تولید و ساخت ابزار تکنولوژیِ سطح بالا رتبه دوم را به خود اختصاص داده است. در حوزه هزینه‌های تحقیق و توسعه و کیفیت دانشگاه‌هایش در میان برترین کشورهای جهان قرار گرفته است. هلند در رتبه دوم برترین کشور‌ها از نظر نوآوری قرار گرفته است. بخش کسب و کار در این کشور ارتباط قوی و محکمی با دانشگاه‌ها برقرار کرده است. همچنین بخش کسب و کار این کشور از طریق صادرات با مجوز IP به شبکه جهانی نیز متصل شده است. سوئد در رده سوم بهترین کشور‌ها در حوزه نوآوری قرار گرفته است. رتبه اول این کشور در حوزه ثبت اختراع به واسطه همکاری آن با سازمان جهانی مالکیت فکری (WIPO) به دست آمده است و این عملکرد را از طریق خلاقیت آنلاین نیز افزایش می‌دهد.

جنوب شرقی آسیا، شرق آسیا و اقیانوسیه: در این سال تمام کشور‌های جنوب شرقی آسیا، شرق آسیا و اقیانوسیه در بین ۱۰۰ کشور بالا شاخص رتبه‌بندی شده‌اند. در این منطقه سنگاپور با رتبه ۵، کره جنوبی با رتبه ۱۲ و ژاپن با رتبه ۱۳ برترین کشورها به حساب می‌آیند. سنگاپور در مؤلفه‌های اثربخشی دولت، قابلیت تنظیمی و خروجی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی رتبه اول را دارد. همچنین این کشور در ثبات و امنیت سیاسی، سرمایه‌گذاری بازار، ورودی‌های سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، تولید و ساخت تکنولوژی‌های سطح بالا و متوسط، و شبکه صادرات تکنولوژی‌های سطح بالا جزء رده‌های بالای جدول است.

ژاپن در مؤلفه‌های تأمین سرمایه مخارج ناخالص داخلی در حوزه تحقیق و توسعه توسط کسب و کار‌ها، مراکز ثبت اختراع و هزینه‌های مالکیت فکری در رتبه اول قرار دارد. کره جنوبی رتبه برتر خود را به واسطه ثبت اختراع کاربردی و مؤلفه‌های مربوط به تحقیق و توسعه به دست آورده است. همچنین رتبه اول خود را در مؤلفه طرح‌های صنعتی و شبکه صادرات تکنولوژی سطح بالا حفظ کرده است. در مؤلفه ساخت نرم‌افزارهای موبایل نیز، که به تازگی به شاخص اضافه شده است، رتبه هشتم را به خود اختصاص داده است.

آسیای مرکزی و جنوبی: هند جایگاه برتر خود را در بین کشورهای این منطقه همچنان حفظ کرده است و در سال ۲۰۱۸ سه رتبه ارتقا داشته است. کشور ایران در رتبه دوم منطقه و قزاقستان در رتبه سوم قرار گرفته است. در میان کشورهای با درآمد نسبتاً پایین‌تر، در سال ۲۰۱۸، هند به رتبه پنجم صعود کرده است. همچنین در مؤلفه‌های نوآوری مرتبط با تولید ناخالص داخلی سرانه برای هشتمین سال متوالی پیشرفت کرده است. هند در چند مؤلفه مهم از جمله رشد بهره‌وری، صادرات اطلاعات، و فناوری ارتباطات و خدمات نیز رتبه خوبی کسب کرده است.

ایران در سال ۲۰۱۸ در مؤلفه‌های رشد بهره‌وری و فارغ‌التحصیلان در رشته‌های مهندسی و علوم در جایگاه خوبی قرار گرفته است. دیگر حوزه‌های برتری نسبی برای ایران عبارت است از: سرمایه‌گذاری، ثبت اختراع، نشریات علمی و فناوری، نشان‌های تجاری و تولیدات فناوری. قزاقستان رتبه سوم خود را در منطقه حفظ کرده است و عملکرد نسبتاً خوبی را در مؤلفه‌های نسبت دانش‌آموزان به معلمان، شکل‌گیری سرمایه داخلی و ورودی سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی داشته است.

در شمال آفریقا و آسیای غربی، اسرائیل با رتبه ‍۱۱ و قبرس با رتبه ۲۹ دو کشور برتر منطقه برای ششمین سال پیاپی هستند. امارات متحده عربی در رتبه سوم منطقه قرار دارد. اسرائیل در مؤلفه‌های تعداد محققین، هزینه‌های تحقیق و توسعه، سرمایه‌گذاری روی تحقیق و توسعه توسط شرکت‌های تجاری، استعداد تحقیق در زمینه تجارت، صادرات اطلاعات و خدمات فناوری ارتباطات، و ویرایش‌های ویکی‌پدیا رتبه برتر را دارد. وجه مشخصه قبرس در مؤلفه‌های انتشار دانش و خلاقیت آنلاین است. از دیگر نقاط قوت قبرس می‌توان به ورودی و خروجی سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی، صادرات و واردات خدمات فناوری و اطلاعات اشاره کرد. قبرس در زمینه ساخت نرم‌افزارهای موبایل در جهان پیشتاز است. امارات متحده عربی عملکرد خوبی را در مؤلفه‌های تعداد ورودی دانشجویان خارجی، توسعه همه جانبه، تأمین هزینه‌های تحقیق و توسعه توسط شرکت‌ها، استعداد تحقیق، زیرساخت‌های عمومی، و ارتباطات مرتبط با نوآوری ثبت کرده است.

در آمریکای لاتین و کارائیب، شیلی در سال ۲۰۱۸ در رتبه ۴۷ قرار گرفته است و از این منظر بهترین کشور منطقه به حساب می‌آید. نقاط قوت شیلی در مؤلفه‌های قابلیت تنظیمی، ثبت‌نام در آموزش عالی، شرکت‌های ارائه آموزش رسمی، ایجاد و کسب و کار جدید و ورود و خروج سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی است. کاستاریکا رتبه دوم منطقه است و جایگاهش به خاطر رتبه نسبتاً خوب در مؤلفه‌های هزینه‌های آموزش، خروجی کار نسبت به هر کارگر، پرداخت حقوق مالکیت معنوی، صادرات خدمات اطلاعات و ارتباطات به دست آمده است. مکزیک کشور سوم منطقه جایگاهش را به واسطه رتبه نسبتاً خوب در مؤلفه‌های ساخت تکنولوژی، شبکه واردات و صادرات و صادرات خلاقانه کالا به دست آورده است.

برزیل بزرگترین اقتصاد منطقه در شاخص نوآوری سال ۲۰۱۸ در رتبه ۶۴ قرار دارد. در مورد نقاط قوت نسبی این کشور می‌توان به هزینه‌های تحقیق و توسعه، شبکه صادرات و واردات تکنولوژی سطح بالا، کیفیت مقالات علمی و دانشگاه‌ها خصوصاً دانشگاه سائوپائولو، دانشگاه کاپیناس و دانشگاه فدرال ریودوژانیرو اشاره کرد.

در کشورهای جنوب صحرای آفریقا، آفریقای جنوبی بالاترین رتبه را میان کشورهای منطقه دارد و پس از آن کشورهای موریس و کنیا قرار گرفته‌اند. در بسیاری از ویرایش‌های شاخص نوآوری کشورهای آفریقایی عملکرد نسبتاً خوبی در حوزه نوآوری در نسبت با سطح توسعه اقتصادی به دست آورده‌اند. آفریقای جنوبی رتبه ۵۸ را در سال ۲۰۱۸ به دست آورده است. نقاط قوت این کشور در مؤلفه‌های بازار سطح بالا و بخش کسب و کار، سرمایه‌گذاری بازار، همکاری‌های پژوهشی صنعت و دانشگاه و پرداخت حقوق مالکیت معنوی، قرار دارد. آفریقای جنوبی در حال بهبود بخشیدن به کیفیت مقالات علمی و دانشگاه‌هایش خصوصاً دانشگاه کیپ تاون، دانشگاه ویتواتزرند و استلنبوش است.

موریس با محیط قدرتمند سیاسی، تجاری و اعتباری رتبه دوم منطقه را به خود اختصاص داده است. نقاط قوت دیگر این کشور امنیت و ثبات سیاسی، بهره‌وری در مصرف انرژی و تجارت است. کنیا نیز نسبت به سطح توسعه‌اش از سال ۲۰۱۱ رتبه خوبی در نوآوری کسب کرده است. نقاط قوت کنیا دسترسی به اعتبارات - به ویژه وام‌های خرد مالی، ارتباطات نوآورانه و صادرات خدمات خلاق، کارایی نیروی کار و رسانه‌ها است.


منبع: Global Innovation Index


برچسب‌ها:

| |